• Biodry: ADVANCE WALL TECHNOLOGY

    Biodry: ADVANCE WALL TECHNOLOGY

    Mając na uwadze Państwa zdrowie, samopoczucie, ale i finanse – pamiętając, że wilgoć w domu zdecydowanie negatywnie wpływa na jakość naszego życia i skutecznie obniża zawartość portfeli, podajemy podstawowe przykłady problemów:

WZROST POZIOMU WILGOCI W POWIETRZU

ŚCIANY FUNDAMENTOWE – BRAK PIONOWEJ IZOLACJI ZEWNĘTRZNEJ

„ZIMNE ŚCIANY”

WILGOĆ NA PIĘTRZE

WYKWITY

W wilgotnych ścianach, na ich powierzchniach często pojawiają się wykwity soli (chlorków, azotanów, siarczanów) w postaci białych kryształków.

Woda podciągana (wilgoć kapilarna) niesie ze sobą cząsteczki soli, następnie przenika do tynków i w kontakcie z powietrzem odparowuje pozostawiając biały, krystaliczny osad soli. Kryształy soli, które nie ulegają utlenieniu, gromadzą się w, i na tynku, wypełniają wszystkie puste przestrzenie (a pamiętać należy, że sole, po odparowaniu wody 12-krotnie zwiększają swoją objętość) i w dalszej perspektywie skuteczne powodują łuszczenie się i kruszenie tynków oraz murów.

Takiego problemu nie można rozwiązać np. poprzez mechaniczne osuszenie pomieszczeń, położenie nowych tynków, nawet chemiczne zabezpieczenie ścian lub ich powierzchni. Problem powróci. Pamiętajmy, że dopóki będziemy mieli w domu wilgoć o charakterze kapilarnym, żadne kosztowne remonty nie odniosą pożądanych efektów.

wykwit soli na ścianie

WZROST POZIOMU WILGOCI
W POWIETRZU

W domu poziom wilgoci na ścianach, a co za tym idzie, ilość wody obecnej w murach domu, zdecydowanie wpływa nie tylko na brak estetyki, ale na utratę izolacji ścian. W konsekwencji następuje wzrost wilgotności względnej powietrza, to z kolei powoduje skraplanie się wody z powietrza, osadzanie na wszystkim i wreszcie pojawianie się pleśni na ścianach i meblach. Jest także przyczyną lepkich, wilgotnych ubrań i obuwia oraz nieprzyjemnego zapachu stęchlizny w domu.

Istotne są także duże straty ciepła, bowiem wilgoć jest przyczyną utraty izolacji termicznej ścian, która dla wilgotnych ścian zmniejsza się prawie o 95%.

zawilgocona ściana

PLEŚŃ

Jest wiele przyczyn pojawiania się pleśni na ścianach i istnieją różne jej rodzaje. Grzyby i pleśnie w naszych domach, to nie tylko problem estetyczny wnętrz, w których przebywamy, ale przede wszystkim poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Zarodniki pleśni są wyjątkowo toksyczne, a żywiąc się martwą materią pojawią się wszędzie. Posiadają łatwość rozpraszania się w powietrzu, a co za tym idzie, łatwość wniknięcia w każde miejsce w naszym domu.
Podstawowym powodem pojawiania się pleśni i grzybów jest obecność wody.
W przypadku za dużej wilgotności powietrza i ścian, także na ich powierzchni tworzą się doskonałe warunki do powstawania i rozwoju pleśni i grzybów. Walkę z tym problemem możemy podzielić na kilka etapów:

> określenie przyczyny nadmiernej wilgoci,
likwidacja tych przyczyn,
osuszenie miejsca „porażonego” grzybami pleśniowymi,
likwidacja grzyba.

pleśń na ścianach

ŚCIANY FUNDAMENTOWE

W bardzo wielu przypadkach brak pionowej izolacji zewnętrznej ścian i ich bezpośredni kontakt z ziemią jest przyczyną poważnego zawilgocenia murów.
Proszę pamiętać, że nawet latem ziemia poniżej poziomu terenu jest zawsze wilgotna.
Oszacowanie, ile wilgoci przenika do ścian z podłoża, a ale z powodu braku izolacji zewnętrznej jest bardzo trudna. Wpływa na to wiele czynników: m.in.

> porowatość ścian,
grubość ścian,
rodzaj materiału,
geologiczna budowa terenu,
poziom wód gruntowych, itd.

osuszanie murów

ZIMNE ŚCIANY

"Zimne ściany” lub „zimne mury” powstają z powodu nadmiernej zawartości w nich wody. To skutek podciągania kapilarnego.

Podciągana woda wypełnia wszystkie puste przestrzenie w murze, powodując utratę izolacyjności cieplnej nawet do 95%. W takich przypadkach ciepło rozprasza się na zewnątrz budynku, powodując obniżenie średniej temperatury w domu i oczywiście wzrost kosztów ogrzewania. Efektem jest przepływ zimnego powietrza i zmiana dystrybucji ciepła w pomieszczeniach. Mieszkańcy takiego domu mają wrażenie „ciągłego” chłodu lub wręcz zimna.
Taka sytuacja także doskonale sprzyja powstawaniu pleśni i zapachu stęchlizny.

osuszanie budynków

WILGOĆ NA PIĘTRZE

Wilgoć kapilarna bardzo rzadko osiąga poziom I-go piętra.

W przypadku wystąpienia wilgoci na wyższych kondygnacjach, często jej przyczyną jest zjawisko kondensacji – skraplanie się wilgoci z powietrza i osadzanie na chłodniejszych ścianach (najczęściej od strony północnej) lub w pomieszczeniach słabo wentylowanych.

Wilgoć kapilarna
Bio Innovative Technology

DYSTRYBUCJA
TECHNOLOGII BIODRY
W POLSCE:
BIO INNOVATIVE
TECHNOLOGY Sp. z o.o.

ADRES
Mickiewicza 4
​40-954 Katowice

KONTAKT
Informacja handlowa 
+48 505 605 905
+48 503 864 784

Informacja techniczna 
+48 600 853 161